zapisy trwają

Wykłady na żywo

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapraszają Was na wykłady, które odbędą się w dniu 23 kwietnia 2021 roku w godz. 10:30 – 14:00. 

Zapisy trwają!

Termin: 23.04.2021 w godz. 10:30 – 11:00

Pojazdy autonomiczne - lekka opowieść o samochodach, robotach i statkach bezzałogowych

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co sprawia, że pojazdy stają się „inteligentne” i mają możliwość samodzielnego poruszania się z wykorzystaniem algorytmów bez ingerencji człowieka, to ten wykład jest właśnie dla Ciebie.

W ramach wykładu przedstawione zostaną najważniejsze elementy funkcjonalne występujące w samochodach, robotach i statkach autonomicznych. Dowiesz się o układach, które dostarczają tym pojazdom informacji na temat otaczającego je środowiska. Poznasz też systemy, które decydują o tym, w jaki sposób pojazd ma się w środowisku poruszać, omijając napotkane na swojej drodze przeszkody. 

Termin: 23.04.2021 w godz. 11:15 – 11:45

Granice
- bariery i atrakcje
współczesnej turystyki

Każdy z nas w swoim życiu wielokrotnie spotyka się z różnymi granicami. Zazwyczaj stanowią one barierę w rozwoju społecznym i ekonomicznym. Przykładem mogą być granice państwowe. Problem ten staje się szczególnie istotny w kontekście aktualnej sytuacji pandemicznej.

Warto również zwrócić uwagę na potencjalną – pozytywną funkcję granicy. Wybrane granice bywają atrakcjami, chętnie odwiedzanymi przed podróżnych. Stają się także stymulatorami rozwoju. Istotną rolę w tym przypadku odegrać może współpraca transgraniczna wspierana przez UE. Te interesujące kwestie zostaną przedstawione w moim wykładzie.

Termin: 23.04.2021 w godz. 12:00 – 12:30

Krótka podróż
historyczna przez świat
radiokomunikacji morskiej

Przedstawienie podstawowych funkcji, urządzeń radiowych oraz podsystemów składowych Światowego Morskiego Systemu Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa – GMDSS (ang. Global Maritime Distress and Safety System).

Zapraszamy do udziału w wykładzie!

 

 

 

Termin: 23.04.2021 w godz. 12:45 – 13:15

Fizyka, a science fiction

Fizyka w książkach SF na przykładzie kilku konkretnych (ulubionych przez autora) pozycji.

 

 Termin: 23.04.2021 w godz. 13:30 – 14:00

Wykład o nowym projekcie
robota konferencyjnego

Warsztaty, na których zaprezentowany zostanie robot Koła Naukowego e-Biznesu, architektura oprogramowania sterującego robotem, a na koniec krótka sesja Q&A. Problem ten staje się szczególnie istotny w kontekście aktualnej sytuacji pandemicznej.